14. april 2015 | Galleri
        Nyt portræt af H.M. Dronningen
Del
Nyt portræt af H.M. Dronningen
                            I anledning af H.M. Dronningens 75-års fødselsdag har Nationalmuseet skænket et nyt portræt af Dronningen malet af kunstneren Lars Physant. Det nye portræt blev afsløret tirsdag den 14. april 2015 af Dronningen i Nationalmuseets festsal.
                        
                    
                Foto: Jens Nørgaard Larsen, Scanpix ©
            
            
        Nyt portræt af H.M. Dronningen
                            Kunstner Lars Physant har i udformningen af maleriet lagt vægt på symboler med reference til Dronningens interesse for arkæologi. Derfor er blandt andet monumenterne i Jelling afbildet, ligesom et lille sølvbæger, fundet i Nordhøjen i Jelling, også er med på portrættet.
                        
                    
                Foto: Philip Davali, Polfoto ©
            
            
        Nyt portræt af H.M. Dronningen
                            Portrættet hedder "At skabe billeder af billeder" og er malet efter Lars Physants koncept multiversal realisme. Portrættet er opdelt i 12 forskellige felter og overflader malet på træ med reliefstruktur, hvor hvert felt er sit eget univers.
                        
                    
                Foto: Philip Davali, Polfoto ©