Amalienborgprisen 2015

Foto: Christian Meyer, Kongehuset

Regentparret har på vegne af Dronning Margrethes og Prins Henriks Fond torsdag den 19. marts 2015 overrakt Amalienborgprisen til lektor Henning Knudsen.

Henning Knudsen er lektor ved Københavns Universitet og bestyrer Statens Naturhistoriske Museums bibliotek, og med prisen følger 100.000 kr. til en oversættelse til engelsk af hans værk ”Fortællingen om Flora Danica” samt Amalienborgmedaljen. Det er 13. gang, at Amalienborgprisen uddeles. 

I ”Fortællingen om Flora Danica” behandler lektor Henning Knudsen det ikoniske værk bag stellet Flora Danica, fortæller om de videnskabsfolk, tegnere og kobberstikkere, der skabte værket og om den danske flora. 

Dronning Margrethes og Prins Henriks Fond besluttede i 1972 at indstifte en særlig pris for at opmuntre danske humanister til på dansk at udgive bøger af almen interesse og medvirke til at udbrede kendskabet til disse. Fonden indstiftede derfor Amalienborgprisen, der blev uddelt første gang samme år. Prisen uddeles lejlighedsvis med det hovedformål at udgive betydningsfuldt dansk, ikke skønlitterært værk, der oversættes til andet sprog. 

Yderligere oplysninger

Læs mere om Dronning Margrethes og Prins Henriks Fond.