Dronning Ingrids Forskerpris 2014

H.M. Dronningen overrækker som protektor Gigtforeningens Dronning Ingrids Forskerpris tirsdag den 14. oktober 2014 i Christian IX's Palæ på Amalienborg.
Gigtforeningens Dronning Ingrids Forskerpris uddeles hvert år til en forsker inden for dansk gigtforskning, der med sin videnskabelige indsats fremmer mulighederne for at forebygge og behandle gigt. Prisen blev indstiftet i 1978 for at markere Dronning Ingrids protektion for Gigtforeningen i 25 år og med prisen følger 100.000 kr. til forskning.
Prisen uddeles i forbindelse med Den Internationale Gigtdag den 12. oktober, der er stiftet af den internationale organisation ARI - Arthritis and Rheumatism International, som består af organisationer for mennesker med gigt.
I Danmark lever omkring 700.000 mennesker med en muskel- eller skeletsygdom og den 12. oktober har siden 1996 været Den Internationale Gigtdag.
YDERLIGERE OPLYSNINGERLæs mere om Dronning Ingrids Forskerpris.
Læs mere om Gigtforeningen.
Læs mere om H.M. Dronningen.