Gæsteliste ved gallaforestilling i Det Kongelige Teater den 10. september 2022

Gæsteliste ved gallaforestilling i Det Kongelige Teater den 10. september 2022 i anledning af H.M. Dronningens 50-års Regeringsjubilæum.

Den kongelige familie
Hendes Majestæt Dronningen
Hans Kongelige Højhed Kronprinsen
Hendes Kongelige Højhed Kronprinsessen
Hans Kongelige Højhed Prins Christian
Hendes Kongelige Højhed Prinsesse Isabella
Hans Kongelige Højhed Prins Joachim
Hendes Kongelige Højhed Prinsesse Marie
Hans Højhed Prins Nikolai
Hans Højhed Prins Felix
Hendes Kongelige Højhed Prinsesse Benedikte
Hendes Højhed Prinsesse Alexandra zu Sayn-Wittgenstein-Berleburg
Kammerherre, hofjægermester, greve Michael Ahlefeldt-Laurvig-Bille
Hendes Højhed Prinsesse Nathalie zu Sayn-Wittgenstein-Berleburg
Hendes Majestæt Dronning Anne-Marie
Her Royal Highness Princess Alexia
Don Carlos Morales Quintana
His Royal Highness Crown Prince Pavlos
Her Royal Highness Crown Princess Marie-Chantal
Her Royal Highness Princess Theodora
Mr Matthew Kumar
His Royal Highness Prince Philippos
Her Royal Highness Princess Nina

Nordiske statsoverhoveder
Hans Majestæt Kong Carl XVI Gustaf af Sverige
Hendes Majestæt Dronning Silvia af Sverige
Hans Majestæt Kong Harald V af Norge
Hendes Majestæt Dronning Sonja af Norge
HE The President of the Republic of Finland Sauli Niinistö
Mrs Jenni Haukio
H.E. Islands Præsident Guðni Th. Jóhannesson
Fr. Eliza Jean Reid

Familie
H.E. Greve Ingolf af Rosenborg
Grevinde Sussie af Rosenborg

Udenlandsk følge
Adjudant til H.M. Kongen af Sverige, överstelöjtnant Jan Vall
Hofdame til H.M. Dronningen af Sverige, Friherrinnan Christina von Schwerin
Adjudant for H.M. Kongen af Norge, major Øystein Mathisen
Hofdame for H.M. Dronningen af Norge Monica Watterud
Lieutenant Colonel, Aide-de-Camp Tino Savolainen
Secretary General at the Office of the President of Iceland Sif Gunnarsdóttir

Regeringen
Statsminister Mette Frederiksen
Hr. Bo Tengberg
Udenrigsminister Jeppe Kofod
Fr. Anna Nilsson
Justitsminister Mattias Tesfaye
Fr. Signe Hagel Andersen
Social- og ældreminister Astrid Krag
Hr. Andreas Seebach
Klima-, energi- og forsyningsminister Dan Jørgensen
Sundhedsminister Magnus Heunicke
Fr. Nina Groes
Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Rasmus Prehn
Børne- og undervisningsminister Pernille Rosenkrantz-Theil
Transportminister og minister for ligestilling Trine Bramsen
Hr. Niels Fuglsang
Kulturminister og kirkeminister Ane Halsboe-Jørgensen
Hr. Peter Strauss Halsboe-Jørgensen
Erhvervsminister Simon Kollerup
Fr. Stine Monrad Kollerup
Beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard
Fr. Sara Vad Sørensen
Udlændinge- og integrationsminister Kaare Dybvad Bek
Miljøminister Lea Wermelin
Hr. Jonas Bjørn Jensen
Minister for udviklingssamarbejde og minister for nordisk samarbejde Flemming Møller Mortensen
Hr. Morten Thygesen
Uddannelses- og forskningsminister Jesper Petersen
Fr. Pernille Gøttske-Christoffersen
Skatteminister Jeppe Bruus
Fr. Mette Laurberg Jensen
Indenrigs- og boligminister Christian Rabjerg Madsen
Fr. Anne Brink Pederse

Folketingets Præsidium og Højesteret
Formand for Folketinget Henrik Dam Kristensen
Fr. Bente Dam Kristensen
1. næstformand for Folketinget Karen Ellemann
Hr. Kresten Kloch
2. næstformand for Folketinget, fhv. formand for Folketinget Pia Kjærsgaard
Hr. Henrik Thorup
3. næstformand for Folketinget Trine Torp
Hr. Rune Torp
4. næstformand for Folketinget Rasmus Helveg Petersen
Fr. Helle Bruun
H.E. Højesteretspræsident Thomas Rørdam

Grønland og Færøerne
Formand for Naalakkersuisut Múte I.B. Egede
Fr. Sara Biilmann Egede
Formand for Inatsisartut Kim Kielsen
Fr. Judithe Kirsten Kielsen
Lagmand Bárður á Steig Nielsen
Fr. Rakul Nielsen
Lagtingsformand Jógvan á Lakjuni
Fr. Odvør á Lakjuni

Øvrige gæster (alfabetisk)
Politisk ordfører for Det Konservative Folkeparti Mette Abildgaard
Hr. Jens Jacob Abildgaard Juulsager
Syerske Karen Abildgaard
Hr. Henrik Behrens
Politidirektør i Sydøstjyllands Politi Jørgen Abrahamsen
Fr. Linda Abrahamsen
Kammerherre, hofjægermester, godsejer, greve Christian Ahlefeldt-Laurvig
Kammerherreinde, grevinde Mette Ahlefeldt-Laurvig
Kammerherre, hofjægermester, godsejer, greve Christian Knud Ahlefeldt-Laurvig
Kammerherreinde, grevinde Bolette Ahlefeldt-Laurvig
Kammerherre, hofjægermester, godsejer, greve Hans Benedict Ahlefeldt-Laurvig
Kammerherreinde, grevinde Dorte Ahlefeldt-Laurvig
Studentermedhjælper i kommunikationsafdelingen Marie Sørine Ahlgren
Gruppeformand for Dansk Folkeparti Alex Ahrendtsen
Fr. Luz Muñoz
Stylist og personlig assistent for H.K.H. Kronprinsessen Anja Camilla Alajdi
Hr. Jon Østergaard
H.E. Alexandra Grevinde af Frederiksborg
Bestyrelsesformand for Ny Carlsbergfondet Christine Buhl Andersen
Hr. Mikkel Bruun Zangenberg
Partner i Deloitte Claus Jorch Andersen
Fr. Maria Jorch Andersen
Chef for Politiets Efterretningstjeneste Finn Borch Andersen
Fr. Malene Kelstrup
Koncernchef og adm. direktør for Vestas Wind Systems A/S Henrik Andersen
Fr. Kirsten Nygaard Andersen
Adm. direktør i DSV A/S Jens Bjørn Andersen
Fr. Pernille Henriette Andersen
Rengøringsassistent Mette Borre Andersen
Overborgmester i Københavns Kommune Sophie Hæstorp Andersen
Hr. Brian Arly Jacobsen
Biløber Sandra Andersen
Kammerherre, kommandør, fhv. jagtkaptajn Steen Vestergaard Andersen
Kammerherreinde, kommandørinde Annelise Vestergaard Andersen
Flyvevåbnets Officersskole, Kadet Thomas Aae Andersen
Rigsstatistiker Birgitte Anker
Hr. Lars Haagen Pedersen
Livrist Omar El Awsy
Fr. Suela Ben
Vicedirektør i Slots- og Kulturstyrelsen Gerti Axelsen
Kammerherre, oberst, fhv. privatsekretær for H.K.H. Prins Joachim Kurt Bache
Kammerherreinde Anne-Dorthe Bache
Adm. direktør i Novozymes Ester Baiget
Hr. Joan Vila Sabate
Adm. direktør for Siemens Gamesa A/S Torben Bang
Fr. Anne Mette Bang Rasmussen
Adm. direktør i Salling Group Per Bank
Fr. Heidi Farsøe Bank
H.E. Dekanesse Marianne E. Bardenfleth
Hr. Niels H. Pedersen
Sikkerhedskoordinator ved Politiets Efterretningstjeneste Peter Barnewitz
Fr. Jeanette Barnewitz
Politimester i Grønland Bjørn Tegner Bay
Bestyrelsesformand for Danmarks Radio Marianne Bedsted
Hr. Claus Hovge Andersen
Balletchef i Tivoli Peter Bo Bendixen
Fr. Julie Engberg Bendixen
Fr. Bettina Castenskiold von Benzon
Hr. Per M. Corneliussen
Hofjægermester, godsejer Ditlev Berner
Hofjægermesterinde Eva Berner
Kammerherre, hofjægermester, godsejer Kim A. Berner
Kammerherreinde Margit Skovbjerg Berner
Kammerherre, hofjægermester, greve Peter Bernstorff
Kammerherreinde, grevinde Karin Bernstorff
Kammerherre, hofjægermester, lensgreve Frants Bernstorff-Gyldensteen
Kammerherreinde, lensgrevinde Victoria Bernstorff-Gyldensteen
Departementschef i Statsministeriet, statsrådssekretær Barbara Bertelsen
Skuespiller Joen Bille
Kunsthistoriker Bente Scavenius
Adm. direktør i Rockwool Jens Birgersson
Fr. Suzaan Birgersson
Koordinerende kammerassistent Louise Birn-Bringgaard
Hr. Martin Birn-Bringgaard
Hofjægermester, godsejer Manon Lüttichau Blou
Hr. Malthe Blou
Stiftsforvalter, overførster for Vallø Stift Søren Boas
Fr. Lisbeth Boas
Pressesekretær Oliver Jøhnk Boel
Direktør for Statens Museum for Kunst Mikkel Bogh
Regnskabsfuldmægtig Randi Boholdt
Politimester på Færøerne Michael Boolsen
Chef for Specialoperationskommandoen, generalmajor Peter H. Boysen
Fr. Helle Münter Boysen
Kammerherre, hofjægermester, baron Torben C. Bille Brahe
Kammerherreinde, baronesse Anne-Grethe Bille Brahe
Managing Partner i Hildebrandt & Brandi Søren Brandi
Fr. Dorthe Brandi
Adm. direktør i SMVdanmark Jakob Brandt
Fr. Laura Klitgaard
Bestyrelsesformand for Finanssektorens Arbejdsgiverforening Karsten Breum
Fr. Jette Breum
Hofjægermester, godsejer, greve Kim Brockenhuus-Schack
Hofjægermesterinde, grevinde Merete Brockenhuus-Schack
Kammerherre, hofjægermester, greve Michael Brockenhuus-Schack
Kammerherreinde, grevinde Ulla Brockenhuus-Schack
Kammerherreinde, grevinde Susanne Ingeborg Brockenhuus-Schack
Beredskabsstyrelsens Officersskole, Kadet Anders Georg Brodersen
Borgmester i Aarhus Kommune Jacob Bundsgaard
Fr. Kirstine Helboe Johansen
Hofinventarinspektør Elisabeth von Buchwald
Hr. Christian von Buchwald
Fr. Pernille Burges-Lumsden
Hofjægermester, godsejer Peter A. Busck
Hofjægermesterinde Inge Busck
Statsadvokat for Særlig Kriminalitet Jens-Christian Bülow
Fr. Ingeborg Gade
Kok Jonas Erik Bækholm
Fr. Signe Møller Grønholdt
Forsvarsminister Morten Bødskov
Fr. Anna Bødskov
Adm. direktør i JYSK A/S Jan Bøgh
Fr. Lene Bøgh
Beredskabsstyrelsens Officersskole, Kadet Peter Samuel Mørkøre Bøytler
Adm. direktør i DFDS A/S Torben Carlsen
Fr. Pernille Carlsen
Hr. Dan Carlsson
Fr. Tina Carlsson
Kammerdame, hofjægermester Anne Dorothea Castenschiold
Hofjægermester, godsejer Axel Castenschiold
Fr. Anne Sofie Seidelin Svarre
Kammerdame, fhv. hofdame Camilla Castenskiold
Kammerherre, hofjægermester, godsejer Christian Castenskiold
Kammerherreinde Ettie Castenskiold
Kammerherre, hofjægermester, godsejer Joachim Castenschiold
Kammerherreinde Vibe Wilkens Castenschiold
Kammerherre, hofjægermester, godsejer Peter Cederfeld
Adm. direktør for TV2 Anne Engdal Christensen
Chef for Gardehusarregimentet, oberst Jørn Christensen
Hærens Officersskole, Kadet Mathias Aas Christensen
Søværnets Officersskole, Kadet Mikkel Bomholt Christensen
Kammerherre, oberst, fhv. hofchef for H.K.H. Prinsgemalens Hofstat Mogens Christensen
Kammerherreinde Lone Christensen
Gruppeformand for Nye Borgerlige Peter Seier Christensen
Ridderkapelforvalter, major Rolf Christensen
Fr. Marianne Felten Christensen
CFO i Nuuday Henrik Christiansen
Fr. Tine Anna Christiansen
Fhv. bestyrelsesformand for DR Michael Christiansen
Fr. Susanne Husted-Andersen
Politidirektør i Københavns Vestegns Politi Kim Christiansen
Fr. Lene Bøgelund Larsen
Kammerherre, kommandør, fhv. jagtkaptajn Lars Rosendahl Christophersen
Kammerherreinde Pia Kierulff Andersen
Kammerherre Jørgen M. Clausen
Kammerherreinde Anette Nøhr Clausen
Kammerherre, hofjægermester Bernt Johan Collet
Kammerherreinde Catharina Marie Collet
Kammerherre, hofjægermester Peter Collet
Kammerherreinde Birgitte Collet
H.E. fhv. højesteretspræsident Børge Dahl
Fr. Benedicte Federspiel
IT-support Uffe Dahl
Fr. Gitte Margrethe Roskær
Chef for Flyverkommandoen, generalmajor Jan Dam
Sekretariatsfuldmægtig Mette Haas Damgaard
Formand for Kommunernes Landsforening Martin Damm
Fr. Vivian Damm
Gruppeformand for Venstre Thomas Danielsen
Fr. Marie Dam Danielsen
Hofjægermester, godsejer, greve Helge Danneskiold-Samsøe
Kammerdame, hofjægermester, godsejer Birgitte Dinesen
Hr. Olav Ditlevsen
Hofjægermester, godsejer Karin Dinesen
Hoffourerassistent Niels Engsager Dollerup
Hr. Sam Jackson
Rengøringsassistent Jeanette Marie Due
Regionsrådsformand for Region Nordjylland Mads Duedahl
Fr. Anna Duedahl Christensen
Medhjælper for tilsynsførende på Jagtejendommen i Trend Skov Steen Due-Hansen
Fr. Tina Schmidt Due-Hansen
Adm. direktør i Lundbeck Deborah Dunsire
Hr. Michael Hall
Partiformand for Socialistisk Folkeparti Pia Olsen Dyhr
Hr. Villy Dyhr
Adm. direktør i Danske Bank Carsten Egeriis
Fr. Barbara Egeriis
Fhv. Hofmarskal, kammerherre Michael Ehrenreich
Kammerherreinde Lemmi Tui
Kammerherre, oberst, fhv. slotsforvalter Niels Eigtved
Systemkonsulent Butheina Ahmad El Zaabouti
Direktør for Kriminalforsorgen Ina Eliasen
Fr. Alice Vestergaard
Partiformand for Venstre Jakob Ellemann-Jensen
Fr. Anne Marie Preisler
Hærens Officersskole, Kadet Rikke Thyrsted Enevoldsen
Adm. direktør i Velliv Steen Michael Erichsen
Fr. Ane Jægersborg
Ambassadør Niels Ersbøll
Hofjægermester, godsejer Christen Estrup
Hofjægermesterinde Trine Estrup
Hofjægermester, godsejer Frederik Estrup
Hofjægermesterinde Tabinda Khurshid
Kammerherre, hofjægermester, godsejer Hans Iakob Estrup
Kammerherreinde Suzanne Estrup
Kammerherreinde Irene Estrup
Kammerherre, oberstløjtnant, fhv. ceremonimester Christian Eugen-Olsen
Kammerherreinde Birgitte Eugen-Olsen
Møbelsnedker Naja Falhof
Hr. Jakob Lückou Falhof
Adm. direktør i Danfoss A/S Kim Fausing
Fr. Angelika Fausing
Ambassadør Ulrik Federspiel
Fr. Birgitte Federspiel
Rektor for Den Danske Scenekunstskole Emmet Feigenberg
Fr. Anne Birgitte Lind Feigenberg
Protokolchef, ambassadør Nathalia Feinberg
Hr. Martin Axelsen
Fungerende chef for Søværnskommandoen, kommandør Carsten Fjord-Larsen
Kommandørinde Charlotte Fjord-Larsen
Taffeldækkerassistent Jakob Christian Flarup
Fr. Henriette Margrethe Madsen
Direktør i Prodata Claus Flinck
Fr. Pia Helle Flinck
Museumsdirektør for Davids Samling Kjeld von Folsach
Fr. Birgitte von Folsach
Hofjægermester, godsejer Dorte Fonnesbech-Wulff
Bestyrelsesmedlem i Den Kongelige Formidlingsfond Anne-Birgitte Fonsmark
Hr. Kim Agerskov
Kammerdame, fhv. hofdame for Hendes Majestæt Dronningen Ane Vibeke Foss
Fr. Dorte Foss
Konstitueret rigspolitichef Lene Frank
VIP-chef i Københavns Lufthavne, fr. Susanne Frank
Hr. René Arestrup
Skræddermester Annette Freifeldt
Hr. Eli Arad
Sekretariatsfuldmægtig Lene Frost
Adm. direktør i Sydbank Karen Frøsig
Hr. Karsten Steen Jensen
Bestyrelsesformand for Augustinus Fonden Anne Birgitte Gammeljord
Hr. Christian Godfred de Dompierre de Jonquières
Chef for Hjemmeværnet, generalmajor Jens H. Garly
Fr. Rikke Kring Garly
Kammerherre, hofjægermester, godsejer Gustav Garth-Grüner
Kammerherreinde Angelina Garth-Grüner
Hofjægermester, godsejer Hans Peder Garth-Grüner
Fr. Oleen Zofia Loiie Mogensen
Hofjægermester, godsejer Thomas Garth-Grüner
Fr. Sofie Husfeldt
Gruppeformand og politisk ordfører for Alternativet Torsten Gejl
Fr. Gitte Dreier Jacobsen
Museumsdirektør for ARKEN Museum for Moderne Kunst Christian Gether
Fr. Vibeke Petersen Gether
Projektleder i Aarhus Kommune Vibeke Glud
Hr. Michael Aagaard Glud
Dean of the Diplomatic Corps, HE the Ambassador of Romania Mihai-Alexandru Grădinar
Ms Andreea-Roxana Grădinar
Politidirektør i Fyns Politi Arne Vedsted Gram
Hærens Officersskole, Kadet Anders Monberg Grau
Politidirektør i Bornholms Politi Martin Preisz Gravesen
Fr. Anne Sophie Wennerstrøm Gravesen
Kammerherre, ambassadør Claus Grube
Kammerherreinde Susanne Grube
Bestyrelsesformand for Salling Group Bjørn Gulden
Fr. Kathrine Pettersen
Regionsrådsformand for Region Hovedstaden Lars Gaardhøj
Fr. Stine Gaardhøj
Hofjægermester, godsejer Christoffer Hage
Fr. Pernille Borella
Kammerherre, hofjægermester Henri Hage
Kammerherreinde Grete Hage
Hofjægermester, direktør Michael Halbye
Fr. Birgitte Yding
Direktør for Museum Sydøstdanmark Keld Møller Hansen
Fr. Julie Fabricius Friis
Folketingets direktør Marie Hansen
Hr. Henrik Tøth
Flyvevåbnets Officersskole, Kadet Mathias Damgård Hansen
Tilsynsførende på Jagtejendommen i Trend Skov Peter Damgaard Hansen
Oldfrue Sanne Marckmann Hansen
Godsforvalter ved Det Classenske Fideicommis Poul Schreiner Hansen
Cand brom Tove Priess
Hofjægermester Andreas Hastrup
Hofjægermesterinde Louise Birk Hastrup
Adm. direktør i Carlsberg Cees 't Hart
Fr. Nelly van Gelder
Kammerherre, hofjægermester Thomas Harttung
Kammerherreinde Rikke Lützhøft Harttung
Kammerherreinde Marianne Haslund-Christensen
Fr. Beatrice van Hauen
Hr. Klaus Eldrup-Jørgensen
H.E. Islands ambassadør Helga Hauksdóttir
Hr. Hafthor Thorleifsson
Adm. direktør i Bitten og Mads Clausens Fond Per Egebæk Have
Fr. Susie Have
Fr. Susanne Heering
H.E. General Hans Jesper Helsø
Generalinde Pernille Vibeke Helsø
Direktør i Slots- og Kulturstyrelsen Jesper Hermansen
Fr. Pernille Rahbek
Adm. direktør for Gyldendal Morten Hesseldahl
Skuespiller Ellen Hillingsø
Direktør Christoffer Castenskiold
Generalinde Ellen Birgitta Hillingsø
Klinikchef, overlæge, ph.d. Jens Hillingsø
Fr. Helle la Cour Hillingsø
Hofjægermester Charlotte Riegels Hjorth
Hr. Hans Henrik L. Hjorth
Kommunikationsrådgiver Jacob Hoeck
Fr. Signe Munkholm Hoeck
Direktør i Dansk Arbejdsgiverforening Jacob Holbraad
Fr. Christina Hvid
Kammerherre, hofjægermester, lensbaron Mogens Holck
Koncernchef og CEO for Systematic Michael Holm
Fr. Pernille Holm
Direktør for Moesgaard Museum Mads Kähler Holst
Kammerherre, hofjægermester, greve Ulrich Holstein-Holsteinborg
Kammerherreinde, grevinde Monica Holstein-Holsteinborg
Teaterchef for Det Kongelige Teater Kasper Holten
Fr. Signe Fabricius
Chefsekretær Anne Houman
Hr. Søren Houman
Koncernchef i DLG Kristian Hundebøll
Fr. Jeanett Christensen
Jæger Lars Husted
Hr. Oliver Baake
Kammerherre, hofjægermester Anders Hvass
Kammerherreinde Karen Hvass
Museumsdirektør for Ny Carlsberg Glyptotek Gertrud Hvidberg-Hansen
Hr. Anders Valdemar Munch
Balletmester i Det Kongelige Teater, fhv. solodanser Nikolaj Hübbe
Hr. Emmanuel Martini
Chefsekretær Anne Grethe Høffner
Hr. Kim Christian Dragstrup
Tilsynsførende på Marselisborg Slot Per Højgaard-Jensen
Fr. Elisabeth Højgaard-Jensen
Bestyrelsesformand for Soldaterlegatet Peter Højland
Fr. Rita Ituri Højland
Politisk ordfører for Socialistisk Folkeparti Karsten Hønge
Fr. Nuka Hove
Koncernchef i Danish Agro Henning Haahr
Fr. Anita Lange Haahr
Formand for Det Kongelige Teater Bertel Haarder
Fr. Birgitte Haarder
Adm. direktør i Lederne Bodil Nordestgaard Ismiris
Hr. Lars Bo Ismiris
Kammerherre, hofjægermester, godsejer Michael Iuel
Kammerherreinde Désirée Iuel
Kammerherre, hofjægermester Rudolf Iuel
Kammerherreinde Vini Iuel
Direktør, baron Frederik Iuel-Brockdorff
Baronesse Anne Rosenørn-Lehn
Kammerherreinde, lensbaronesse Molise Iuel-Brockdorff
Kammerherre, hofjægermester, godsejer Vincents Iuul
Kammerherre, klosterforvalter, oberst, fhv. adjudantstabschef Søren Lyder Jacobsen
Kammerherreinde Lisbeth Lyder Jacobsen
Bestyrelsesformand for Egmont Fonden Lars-Johan Jarnheimer
Kammerherre, hofjægermester, Direktør, godsejer Hans Michael Jebsen
Kammerherreinde Désirée Jebsen
Fondssekretær Bodil S. Jensen
Hr. Per Hillebrandt Jensen
Bestyrelsesformand for TryghedsGruppen Ida Sofie Jensen
Hr. Poul Erik Daugaard Jensen
Hr. Jesper Robert Jensen
Fr. Dora B. Nagy
Gruppeformand for Socialdemokratiet Leif Lahn Jensen
Fr. Ann Vad Jensen
Adm. direktør for Nordjyske Medier Morten Vinther Jensen
Fr. Anne Sølvbjærg Pedersen
Adm. direktør i Grundfos Poul Due Jensen
Fr. Annette Hougaard Due Jensen
Næstkommanderende på Kongeskibet Dannebrog, orlogskaptajn Sten Bilde Jensen
Fr. Annette Sørensen
Frisør Ole Jepsen
Hr. Michael Vendelbo
Hærens Officersskole, Kadet Kristian Nørgaard Jessen
Enhedschef i Slots- og Kulturstyrelsen Christian Thomas Johansen
Fr. Birte Bruunshuus Sørensen
Søværnets Officersskole, Kadet Mathias Agger Johansen
Direktør for Landbrug og Fødevarer Merete Juhl
Hr. Hadi Hachem
Hofjægermester Christian Sehestedt Juul
Hofjægermesterinde Nadia Sehestedt Juul
Kontorfuldmægtig Anja Bahne Jørgensen
Hr. Lars Linaa Sørensen
Adm. direktør i Novo Nordisk Lars Fruergaard Jørgensen
Fr. Lotte Frost Jørgensen
Studentermedhjælper i Hofmarskallatets sekretariat Pernille Jørgensen
Vagt- og Sikringschef i Slots- og Kulturstyrelsen René Jørgensen
Fr. Christina Riise
Hofjægermester, godsejer Ulrik Theophil Jørgensen
Hofjægermesterinde Sisse Graum
H.E. Generalløjtnant Ole Larsen Kandborg
Bestyrelsesformand for Villum Fonden Jens Kann-Rasmussen
Fr. Lene Kann-Rasmussen
CEO at FLSmidth Mikko Keto
Fr. Minna Leinikka
Kammerherre, oberst, fhv. slotsforvalter John Kidde-Hansen
Kammerherreinde Karen Kidde-Hansen
Enhedschef i Slots- og Kulturstyrelsen Anne Kathrine Kirkegaard
Hr. Christian Knud Dirach
Skuespilchef i Det Kongelige Teater Morten Kirkskov
Hr. Kaan Alpagut
Politidirektør i Syd- og Sønderjyllands Politi Frits Villy Kjeldsen
Fr. Charlotte Wegener
Direktør for Forsvarsministeriets Personalestyrelse Janni Torp Kjærgaard
Hr. Jakob Torp Kjærgaard
Flyvevåbnets Officersskole, Kadet Laura Nikoline Kjærgaard
Museumsdirektør for Statens Naturhistoriske Museum Peter C. Kjærgaard
Fr. Tine Jess
Hofjægermester, godsejer Marie Therese Collet Klein
Hr. Nikolaj Klein
Regionsrådsformand for Region Sjælland Heino Knudsen
Fr. Dorte Marnow Villadsen
Kommunikationskonsulent, PA Lise Ann Knudsen
Hr. Peter Christensen
Hofjægermester, lensgreve Christoffer Knuth
Hofjægermesterinde, lensgrevinde Stephanie Knuth
Hofjægermester, godsejer Regitze Knuth
Hofjægermester, godsejer Harald Krabbe
Hofjægermesterinde Mette Rix Krabbe
Direktør for Tivoli Susanne Mørch Koch
Hr. Henrik Koch
Adm. direktør for Kristeligt Dagblad Hans-Christian Kock
Fr. Laura Resen Steenstrup Kock
Bestyrelsesmedlem i Dronning Margrethes og Prins Henriks Fond Nikolaj Koppel
Fr. Sille Kroyer Koppel
Kammerherre, hofjægermester Jon Krabbe
Adm. direktør for Berlingske Media A/S Anders Krab-Johansen
Fr. Malou Deichmann
Adm. direktør og koncernchef i Egmont Group Steffen Kragh
Fr. Helle Kragh
Kammerherre, hofjægermester, greve Mogens Krag-Juel-Vind-Frijs
Kammerdame, fhv. hofdame, grevinde Jytte Krag-Juel-Vind-Frijs
Bestyrelsesformand for Realdania Lars Krarup
Fr. Sanne Henriksen
Kammerherre, formand for Kirkbi Kjeld Kirk Kristiansen
Kammerherreinde Camilla Kristiansen
Kammerherre, fhv. økonomichef Søren Weiskopf Kruse
Kammerherreinde Susanne Kruse Weiskopf
Formand for Danske Regioner Anders Kühnau
HE the Ambassador of Finland, Mr Harri Kämäräinen
Kommunikationskonsulent, webredaktør Simone Rendtorff Kaae
Hr. Peter Rendtorff Kaae
Konst. adm. direktør for PFA Pension Mads Kaagaard
Fr. Carole Marie Kaagaard
Kammerherre, hofjægermester, godsejer Christian F. la Cour
Kammerherreinde, Hofjægermesterinde Karen-Marie la Cour
Chef for Arktisk Kommando, kontreadmiral Martin la Cour-Andersen
Fr. Christine la Cour-Andersen
Adm. direktør i Pandora Alexander Lacik
Fr. Maria Lacik
Kammerherre, hofjægermester, godsejer Lars-Hågen Lange
Fr. Merethe Simonsen
Rengøringsassistent Susanne Langhoff
Hr. Niels Langhoff
Rektor for Syddansk Musikkonservatorium Claus Skjold Larsen
Fr. Anne Mette Stæhr
Projektleder ved Det Kongelige Teater Jan C. M. Larsen
Hr. Hugo Jensen
Fg. Chef for Forsvarets Efterretningstjeneste Svend Larsen
Fr. Anne Mette Nielsen
Direktør for Det Kongelige Bibliotek Svend Larsen
Fr. Hanna I. Hvidtfeldt
Ejendomsassistent Troels G. Larsen
Fr. Laila Drøscher
Kammerherre, hofjægermester Anders D. Lassen
Kammerherreinde Irene D. Lassen
Kammerherre, hofjægermester, godsejer Christian Danneskiold Lassen
Borgmester i Sønderborg Kommune Erik Lauritzen
Fr. Bente Lauritzen
Chefsekretær Charlotte Laursen
Borgmester i Vesthimmerlands Kommune Per Bach Laursen
Fr. Brith Bach Laursen
Kammerherre, oberst, fhv. chef for den Kongelige Livgarde Klavs Lawes
Kammerherreinde, oberstinde Jette Lawes
Direktør for A.P. Møller & Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene Formaal Mads Lebech
Fr. Sine Lebech
Møbelsnedkerlærling Johan Lehrmann
Fr. Jacqueline Bugay Medina
H.E. Forsvarschef, general Flemming Lentfer
Fr. Trine Øksnebjerg
Kammerherre, hofjægermester, baron Vincens Lerche
Kammerherreinde, baronesse Helle Lerche
Kammerherre, hofjægermester, godsejer, greve Christian Lerche-Lerchenborg
Kammerherreinde, grevinde Amalie Lerche-Lerchenborg
Søværnets Officersskole, Kadet Stine Nørlem Leth
Kammerherre, fhv. museumsdirektør Niels-Knud Liebgott
Kammerherreinde Joan Frances Davidson
Adm. direktør for Lindberg A/S Henrik Lindberg
Fr. Tina Kok
Kommunikationsrådgiver, redaktør for sociale medier Frederik Nellemann Linde
Kammerherre, hofjægermester, godsejer Flemming Christian Ramshardt Lindegaard
Kammerherreinde Tine Rodh Lindegaard
Chauffør Peter Linnet
Fr. Gitte Linnet
Operachef i Det Kongelige Teater Elisabeth Linton
Hr. Ulrik Gad
Formand for Akademikerne Lisbeth Lintz
Hr. Henning Østergaard
Adm. direktør for Danica Pension Søren Lockwood
Fr. Bettina Lockwood
Regionsrådsformand i Region Syddanmark Stephanie Lose
Hr. Jakob Lose
Bestyrelsesformand for Aage og Johanne Louis-Hansens Fond Niels Peter Louis-Hansen
Fr. Gerda Louis-Hansen
Kammerherre, hofjægermester, godsejer Klavs K. von Lowzow
Kammerherreinde Anna von Lowzow
Kammerherre, hofjægermester, godsejer Torben von Lowzow
Kammerherreinde Isabelle von Lowzow
Kammerherreinde Susanne Krieger von Lowzow
Adm. direktør i Lars Larsen Group Jesper Lund
Fr. Pia Vibeke Dahlin
Bestyrelsesforperson for Velux Fonden Lykke Ogstrup Lunde
Hr. Geert Julius Thuesen Lunde
Kammerherre, hofjægermester, godsejer Frederik von Lüttichau
Kammerherreinde Christel von Lüttichau
Kammerdame, fhv. hofdame Lena von Lüttichau
Fhv. formand for Folketinget Mogens Lykketoft
Fr. Mette Holm
H.E. General Jørgen Lyng
Kammerdame Anne Lütken
Hr. Frederik Harhoff
Kammerherreinde Merete von Lüttichau
Politisk ordfører for Venstre Sophie Løhde
Hr. Ole Palmå
Søværnets Officersskole, Kadet Emil Løjborg
Hoffourer Kenneth Lysell Madsen
Fr. Mette Thrane Steenberg
Direktør og skovrider for Vemmetofte Kloster Leif J. Madsen
Fr. Anette Philipsen
Søværnets Officersskole, Kadet Martin Ørvad Madsen
Formand for Statens Kunstfond Gitta Malling
Hr. Lars Lundt
Hofjægermester, godsejer, baron Philip von Malsen-Plessen
Hofjægermesterinde, baronesse Alexa von Malsen-Plessen
Bestyrelsesformand for Dansk Erhverv Jens Jacob Mathiesen
Fr. Trine Jeanette Mathiesen
Direktør for ARoS Rebecca Matthews
Bestyrelsesformand for TV2 Jimmy Maymann-Holler
Fr. Christine Pram Kjølbye
Fhv. formand for Folketinget Christian Mejdahl
Fr. Eva Mejdahl
Kammerherre, hofjægermester, godsejer Peter Melchior
Kammerherreinde Helle Melchior
H.E. fhv. højesteretspræsident Torben Melchior
Fr. Barbara Louise Melchior
Bestyrelsesformand for Danske Rederier Jacob Meldgaard
Fr. Benedicte Æbelholt Krabbe
Bestyrelsesformand for Den Obelske Familiefond Gustav Mellentin
Fr. Mette Asmussen Mellentin
Gruppeformand for Det Konservative Folkeparti Mai Mercado
Hr. Christopher Mercado
Partiformand og politisk ordfører for Dansk Folkeparti Morten Messerschmidt
Fr. Dot Wessman
Adm. direktør for Dansk Erhverv Brian Mikkelsen
Fr. Eliane Wexøe-Mikkelsen
Massør Winnie Linda Milthers
Kammerherre, hofjægermester, godsejer, greve Christian Moltke
Kammerherreinde, grevinde Kirsten Moltke
Kammerherre, hofjægermester, greve Adam Moltke-Huitfeldt
Kammerherreinde, grevinde Lotte Moltke-Huitfeldt
Rengøringsassistent Yvonne Heltborg Mortensen
Hr. Henrik Møller Larsen
Biløber Ole Mortensen
Fr. Ingelise Keis
Økonomi- og personaledirektør i Det Kongelige Teater Marie Munk
Hr. Michael Thorø Munk
Hofjægermester Ann Kersti Møller
Livrist Bjarne Møller
Hr. Peder Madsen
Hofjægermester, godsejer Peter Anders Møller
Hofjægermesterinde Iben Marie Bojsen Møller
Arkivmedarbejder, cand.mag. Julie Mørk-Hansen
Hr. Ralph Marker
Kammerherre, godsejer, lensgreve Erik Schaffalitzky de Muckadell
Kammerherreinde, lensgrevinde Ingelise Schaffalitzky de Muckadell
Bestyrelsesformand for Poul Due Jensens Fond Jens Maaløe
Fr. Lis Maaløe
Formand for Danmarks Idrætsforbund Hans Natorp
Fr. Lone Natorp
Kammerherre Claus de Neergaard
Kammerherreinde Marie-Charlotte Moltke
Hofjægermester, godsejer Jacob de Neergaard
Hofjægermesterinde Rosanna de Neergaard
Kammerherre, hofjægermester, godsejer Michael Neergaard
Kammerherreinde Ulla Neergaard
Kammerherre, hofjægermester Nick Flach de Neergaard
Kammerherreinde Merete de Neergaard
Frisør Poul Nejlund
Hr. Arne Hother Pedersen
Adm. direktør Sjællandske Medier Jens Nicolaisen
Fr. Julie Nicolaisen
Rektor for Aarhus Universitet, professor, lic.scient. Brian Bech Nielsen
Fr. Ulla Breth Knudsen
Løber Eddie Nielsen
Rengøringsassistent Maria Skovsø
Chef for Hærkommandoen, generalmajor Gunner Arpe Nielsen
Fr. Jeannie Pihlsbech Mathiasen
Statsadvokat i Viborg Jakob Berger Nielsen
Fr. Lise Lotte Brix
Sikkerhedskoordinator ved Politiets Efterretningstjeneste Johnny Nielsen
Fr. Gitte Eberlein Nielsen
Adm. direktør i COOP Kræn Østergård Nielsen
Fr. Tina Walbum Østergård
Politidirektør i National enhed for Særlig Kriminalitet Lasse Boje Nielsen
Fr. Jessika Boje Heltberg Auken
Bestyrelsesmedlem i Dronning Margrethes og Prins Henriks Fond, professor Linda Nielsen
Fysioterapeut Lotte Sophie Nielsen
Regnskabsfuldmægtig Sara Lilly Nielsen
Statsadvokat i København Lise-Lotte Nilas
Hr. Claes Nilas
Partner i Deloitte Christina Nilsson
Konstitueret adm. direktør for Akademikerne Sofie Nilsson
Hr. Mads Gosvig
Adm. direktør i Ørsted Mads Nipper
Fr. Gitte Nipper
H.E. Norges ambassadør Katja Christina Nordgaard
Chefkonsulent Rikke Nygaard
Hr. Michael Lee
Adm. direktør for Realdania Jesper Nygård
Kammerherre, major, fhv. Sekretariatschef for H.K.H. Prins Henrik Nils Nykjær
Kammerherreinde Bodil Nykjær
Kammerdame, fhv. hofdame Ulla Obel
Adm. direktør i Finanssektorens Arbejdsgiverforening Nicole Offendal
Senior projektchef i Rambøll Management Consulting A/S Henrik Olafsen
Fr. Hanne Elise Olafsen
Gruppeformand for Liberal Alliance Ole Birk Olesen
Senior IT-supporter Carsten Olsen
Fr. Lisbeth Olsen
Regnskabsfuldmægtig Kim Olsen
Fr. Ann-Sophie Kousted Sletterhage
Kammerherre, bestyrelsesformand Mikael Olufsen
Kammerherreinde Kirsten Olufsen
Garagemester Bjørn Kvist Ottens
Fr. Dorthe Kvist Ottens
HE The Ambassador of France, Mr. Christophe Parisot
Mrs. Corinne Chautemps ép. Parisot
Chef for Forsvarsministeriets Ejendomsstyrelse, generalmajor Anders Mærkedahl Pedersen
Fr. Susanne Kiholm Lund
H.E. Viceforsvarschef og Chef for Forsvarsstaben, generalløjtnant Kenneth Pedersen
Fr. Solvej Pedersen
Flyvevåbnets Officersskole, Kadet Louise Koldsø Pedersen
IT-konsulent Martin Gorm Pedersen
Fr. Holly Frances Pedersen
Hr. Niels Brian Skak Pedersen
Fr. Maybritt Skak Pedersen
Borgmester i Fredensborg Kommune Thomas Lykke Pedersen
Frk. Lykke Pasbøl
Flyvevåbnets Officersskole, Kadet Peter Nilsson Pedersen
Salgs- og planlægningsdirektør for Det Kongelige Teater Henrik Sten Petersen
Fr. Claire Louise Ratcliffe
Biløber Karoline Brink Petersen
Rektor for Det Kongelige Danske Kunstakademi Lars Bent Petersen
Fr. Sanne Kofod Olsen
Koncernchef i Dagrofa Tomas Pietrangeli
Fr. Birgitte Bjerregaard
Rengøringsassistent Karina Hedvig Pihl-Jensen
Partiformand for Det Konservative Folkeparti Søren Pape Poulsen
Hr. Josue Medina Vasquez
Adm. direktør i Bestseller A/S Anders Holch Povlsen
Fr. Anne Storm Holch Povlsen
Hærens Officersskole, Kadet Nichlas Paasch
Sikkerhedskoordinator ved Politiets Efterretningstjeneste Jens Paaske
Fr. Lene Paaske
Chef for Den Kongelige Livgarde, oberst, kammerherre Mads Rahbek
Kammerherreinde Anne-Cathrine Riebnitzsky
Kreativ direktør i BystedFFW Kitt Ralkov
Hr. Søren Ulrik Ralkov
Fhv. statsminister Anders Fogh Rasmussen
Fr. Anne-Mette Rasmussen
Partiformand for Moderaterne, fhv. statsminister Lars Løkke Rasmussen
Fr. Sólrun Jákupsdóttir Rasmussen
H.M. Dronningens Håndbibliotekar Mikael Bøgh Rasmussen
Fr. Mette Højsgaard
Fhv. statsminister Poul Nyrup Rasmussen
Museumsdirektør i Den Gamle By Thomas Bloch Ravn
Fr. Lisbeth Kallesen
Rigsadvokat Jan Reckendorff
Fr. Gitte Bejer Reckendorff
Kammerherre, hofjægermester, baron Otto Reedtz-Thott
Kammerherreinde, baronesse Helle Reedtz-Thott
Direktør for Beredskabsstyrelsen Laila Reenberg
Hr. Anders Friis
Juridisk direktør i Tivoli Caroline Reiler
Hr. Jeppe Iver Høyer Jørgensen
Kommunikationsdirektør i Det Kongelige Teater Magnus Restofte
Fr. Dy Plambeck
Kammerherre, hofjægermester, greve Otto Reventlow
Kammerherreinde, grevinde Sophie Reventlow
Hofjægermester, godsejer Catharina Reventlow-Mourier
Hr. Philip Møller Bottke
Adm. direktør i Aller Media Charlotte Riparbelli
Hr. Hans Terney Rasmussen
Formand for Fagbevægelsens Hovedorganisation Lizette Risgaard
Hofjægermester Gustav von Rosen
Hofjægermesterinde Susanne von Rosen
Læge Desirée af Rosenborg
Hr. Peter Rindom
Grevinde Karin af Rosenborg
Direktør Mikael Warberg
Administrator, bestyrelsesformand for Stiftelsen ”Kong Frederik Den Ottendes Minde", Greve Ulrik af Rosenborg
Grevinde Judith af Rosenborg
Adm. direktør for Jysk Fynske Medier Jesper Rosener
Fr. Simone Bøge Rosener
Hofjægermester, godsejer Jacob Rosenkrantz
Hofjægermesterinde Clara Rosenkrantz
Kammerherre, hofjægermester, lensbaron Fredrik Rosenørn-Lehn
Kammerherreinde, lensbaronesse Cathrine Rosenørn-Lehn
Kommunikationsmedarbejder Sofia Matilde Rotovnik
Kammerherre, hofjægermester, godsejer Hans Rottbøll
Kammerherreinde Anne von Staffeldt Rottbøll
Kammerherre, oberst Flemming Rytter
Kammerherreinde Kirstine Rytter
Generaldirektør i Danmarks Radio Maria Rørbye Rønn
Hr. Laurits Kruse Rønn
Hærens Officersskole, Kadet Mads Sallerup
Kammerdame, næstformand i Salling-fondene Karin Salling
Bestyrelsesformand for Hempel Fonden Richard Sand
Fr. Tina Sand
Rektor for Det Kongelige Danske Musikkonservatorium Uffe Savery
Fr. Agnete Skibsted
Hofjægermester, godsejer Carl Gustav Scavenius
Hofjægermesterinde Inger Marie Kirketerp Scavenius
Kammerherre, hofjægermester Peter Scavenius
Kammerherreinde Annett Scavenius
H.H. Prins Wilhelm zu Schaumburg-Lippe
H.H. Prinsesse Ilona zu Schaumburg-Lippe
Kammerherre, godsejer, greve Johan Scheel
Kammerherreinde Mette Scheel
Hofjægermester Carl-Christian von Scheel-Plessen
Fr. Louise von Hobe-Gelting
Bestyrelsesformand for Industriens Fond og Knud Højgaards Fond Sten Scheibye
Fr. Annemette Scheibye Elbrønd
Søværnets Officersskole, Kadet Kim Schmidt-Elgaard
Snedkerlærling Mikkel Østergaard Schou
Hr. Ashour Napoleon Hermez
Formand for Carlsbergfondet Majken Schultz
Hr. Tor Øystein Hernes
Kammerherre, generalkonsul Fritz H. Schur
Hofjægermester, godsejer Anders Sehested
Kammerherre, hofjægermester, lensgreve Stig Bille Brahe Selby
Kammerherreinde, lensgrevinde Anne Bille Brahe Selby
Kapelmester for Københavns Drengekor Carsten Seyer-Hansen
Politisk leder for Frie Grønne Sikandar Malik Siddique
Private Banking Chef i Danske Bank Thomas Skallebæk
Fr. Hanne Skallebæk
Kammerherre, hofjægermester, godsejer Jørgen Skeel
Kammerherreinde Malou Skeel
Adm. direktør i Lundbeckfonden Lene Skole
Hr. Anders Tormod Skole-Sørensen
Adm. direktør i A. P. Møller - Mærsk A/S Søren Skou
Fr. Lene Buus Skou
Fhv. direktør for Det Nationalhistoriske Museum Mette Skougaard
Politidirektør i Midt- og Vestsjællands Politi Jørgen Bergen Skov
Fr. Charlotte Bergen Skov
Biskop over Københavns Stift Peter Skov-Jakobsen
Søværnets Officersskole, Kadet Oliver Sachse Skrubbeltrang
Gruppeformand for Danmarksdemokraterne Peter Skaarup
Fr. Therese Mikkelsen
Bestyrelsesformand for Bikubenfonden Niels Smedegaard
Fr. Helle Englyst Smedegaard
Hærens Officersskole, Kadet Oliver Stausholm
Politisk ordfører for Det Radikale Venstre Andreas Raaby Steenberg
Fr. Line Raaby Steenberg
Adm. direktør i Danske Rederier Anne H. Steffensen
Hr. Lars Lundorf Nielsen
Kusk Henrik G. Steinmann
Fr. Bettina Steinmann
Chef for Forsvarets Auditørkorps, generalauditør Lars Stevnsborg
Fr. Susanne J. Jensen
Personalefuldmægtig Louise Bohl Stilbo
Bestyrelsesformand i Det Classenske Fideicommis Jon Stokholm
Fr. Birte Stokholm
Politisk ordfører for Socialdemokratiet Rasmus Stoklund
Fr. Anna Andreasen
Direktør for den Uafhængige Politiklagemyndighed Charlotte Storgaard
Hr. Asger Janfelt
Enhedschef i Restaurering, Slots- og Kulturstyrelsen Annette Straagaard
Hr. Jens-Peter Rohde Loeb
Partiformand for Danmarksdemokraterne Inger Støjberg
Formand for Dansk Arbejdsgiverforening Lisbeth Dalgaard Svanholm
Hr. Torben Svanholm
Rektor for Rytmisk Musikkonservatorium Henrik Sveidahl
Fr. Lisa Johansen
Politidirektør i Nordjyllands Politi Anne Marie Roum Svendsen
Hr. Jesper Brøndum
Søværnets Officersskole, Kadet Lasse Svendsen
Rådgiver Thomas Borup Svendsen
Fr. Lise Svendsen
Bestyrelsesformand for Dansk Industri Lars-Peter Søbye
Fr. Elin Svendsen
H.E. fhv. højesteretspræsident Poul Søgaard
Fr. Ulla Bech Søgaard
Formand for Landbrug og Fødevarer Søren Søndergaard
Fr. Ingebeth Lundgaard-Karlshøj
Hærens Officersskole, Kadet Christian Birk Sørensen
Kammerherre, oberst Ib Hedegaard Sørensen
Kammerherreinde Sanny Friis Sørensen
Chef for Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse John Sørensen
Fr. Susanne G.S. Sørensen
Adm. direktør i Kirkbi A/S Søren Thorup Sørensen
Fr. Mette Thorup Sørensen
Bestyrelsesformand for SMVdanmark Niels Techen
Fr. Marie-Louise Lemgart
Hofjægermester, godsejer Johan Tesdorpf
Hofjægermesterinde Tine Tesdorpf
Kjoleskrædder Birgitte Thaulow
Hr. Carsten Steen Petersen
Landsformand for Danske Gymnastik- og Idrætsforeninger Charlotte Bach Thomassen
Hr. Martin Thomassen
Receptionist Anette Thomsen
Hr. Kent Ivan Jensen
Regnskabsfuldmægtig Heidi Thomsen
Hr. Jacob Thomsen
Adm. direktør, civilingeniør Henrik Thorlacius-Ussing
Fr. Susanne Thorlacius-Ussing
Fhv. statsminister Helle Thorning-Schmidt
Sekretariatsfuldmægtig Karolina Emilie Collin Thorsen
Museumsdirektør for De Danske Kongers Kronologiske Samling Thomas C. Thulstrup
Hr. Henrik Kjær Christiansen
Kammerherre, hofjægermester, godsejer Carl Boisen Thøgersen
Kammerherreinde Pia Thøgersen
Kammerherre, hofjægermester, godsejer Peter Oxholm Tillisch
Kammerherreinde Tinna Tillisch
Direktør for Museet for Søfart Ulla Tofte
Hr. Jeppe Bjørn
Rengøringsassistent Susanne Torngaard
Directeur Général Vinovalie Jacques Tranier
Madame Séverine VEDY
Kammerherreinde Inger Meinich Treschow
Hofjægermester, godsejer Linnéa Louise Treschow
Hr. Lars Hvidtfeldt
Kammerherre, hofjægermester, godsejer Peter Treschow
Kammerherreinde Christina Treschow
Fhv. departementschef Anders Troldborg
Fr. Mariane Troldborg
Adm. direktør i Arla Foods Peder Tuborgh
Fr. Mette Tuborgh
Politidirektør i Københavns Politi Anne Tønnes
Hr. John Amund Tønnes
Kammerdame, formand i A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene Formaal
Ane Mærsk Mc-Kinney Uggla
Adm. direktør i A.P. Møller Holding Robert Uggla
Fr. Paola Uggla
Kammerherre, generalkonsul Frank Uhrenholt
Kammerherreinde Majse Uhrenholt
Kammerherre, ambassadør, fhv. hofmarskal Ove Ullerup
Kammerherreinde Bodil Mørkøv Ullerup
Kammerherre, hofjægermester Christian Ulrich
Kammerherreinde Inge Lise Ulrich
Hofjægermester, godsejer Lars Brock Ulrich
Hofjægermesterinde Désirée Ulrich
Hofjægermester, godsejer Alex Tesdorpf Unsgaard
Hofjægermesterinde Sally Unsgaard
Adm. direktør i Danish Crown Jais Valeur
Fr. Lillie Li Valeur
Direktør i SAS Anko van der Werff
Fr. Judith Van der Werff
Hofjægermester Peter Vagn-Jensen
Fr. Helle Lyngsdal
Koncernchef i Nordea Frank Vang-Jensen
Fr. Dorte Vang-Jensen
Partiformand og politisk ordfører for Liberal Alliance Alex Vanopslagh
Fr. Nana Halmark Thomsen
Adm. direktør i Kommunernes Landsforening Kristian Vendelbo
Fr. Lise Mette Holton
Partiformand og politisk ordfører for Nye Borgerlige Pernille Vermund
Hr. Claus Bretton-Meyer
Adm. direktør og chefredaktør på Ritzaus Bureau Lars Vesterløkke
Adm. direktør i Coloplast Kristian Villumsen
Fr. Christine Sølling
Kammerherre, hofjægermester, oberstløjtnant Erik Vind
Kammerherreinde Susanne Vind
Jagtkaptajnens ordonnans, marineoverkonstabel Mikkel Voigt
Flyvevåbnets Officersskole, Kadet Mathias la Cour Vågen
Kammerherre, hofjægermester, godsejer Hans Wassard
Kammerherreinde Dorte Wassard
Kammerherre, hofjægermester, lensgreve Bendt Wedell
Kammerherreinde, lensgrevinde Pernille Wedell
Kammerherre, hofjægermester, godsejer, baron Christian Wedell-Neergaard
Kammerherreinde, baronesse Anette Huld
Kammerherre, advokat, oberstløjtnant, baron Henrik Wedell-Wedellsborg
Kammerherreinde, baronesse Gitte Wedell-Wedellsborg
Rektor for Københavns Universitet, professor, ph.d. Henrik Caspar Wegener
Fr. Lene Wegener
Direktør i Aage og Johanne Louis-Hansens Fond Christine Wiberg-Lyng
Hr. Erik Wiberg-Lyng
Direktør for Nationalmuseet Rane Willerslev
Fr. Sophie Hooge Seebach
Formand for Danske Musik- og Kulturskoler Thomas Winther
Fr. Maria Winther Jørgensen
Fodterapeut Anne Wismann
Hr. Henrik Krejlund
Fysioterapeut Hazel Wiuff
Hr. Jan Stokvad Wiuff
Adm. direktør i Københavns Lufthavne A/S Thomas Woldbye
Fr. Elisabeth Milton
Adm. direktør i Danske Regioner Adam Wolf
Fr. Ulla Pors Nielsen
Kammerherre, hofjægermester Gerner Wolff-Sneedorff
Kammerherreinde Pia Wolff-Sneedorff
H.E. Sveriges ambassadør Charlotte Wrangberg
Hr. Håkan Svensson Wrangberg
Kammerherre, hofjægermester, fhv. kgl. jægermester Klaus Waage
Kammerherreinde Lone Waage
Ambassadør Michael Zilmer-Johns
Fr. Lisbet Zilmer-Johns
Gruppeforperson for Frie Grønne Susanne Zimmer
Hr. Jørgen Allan Petersen
Direktør i Mary Fonden Helle Østergaard
Hr. Simon Østergaard
Speciallæge Henrik Aagaard
Fr. Gitte Aagaard
Adm. direktør i ISS Jacob Aarup-Andersen
Fr. Stine Aarup-Andersen

Attacherede adjudanter
Adjudant attacheret til Sveriges Konge, orlogskaptajn Johnny Wulff Andersen
Fr. Jette Andersen
Adjudant attacheret til Norges Konge, orlogskaptajn Michael Løbnitz Bager
Fr. Susanne Bager
Adjudant attacheret til Finlands Præsident, major Anders Christian Holmen
Fr. Helle Holmen
Adjudant attacheret til Islands Præsident, orlogskaptajn Jens Vester
Fr. Jette Vester

H.M. Dronningens Hof
Hofmarskal, kammerherre, oberst Kim Kristensen
Kammerherreinde Tine Vængtoft Kristensen
Kabinetssekretær, ordenssekretær, kammerherre Henning Fode
Kammerherreinde Anni Fode
Ordensskatmester, kammerherre, fhv. hofchef Per Thornit
Kammerherreinde Ulla Thornit
Hofdame for H.M. Dronning Anne-Marie, oberstinde Annette de Scheel
Oberst Lennart de Scheel
Hofdame Annelise Wern
Hofdame, ambassadør Jette Nordam
Hofdame for H.M. Dronningen, kammerherreinde Henriette Obel
Kammerherre, hofjægermester, godsejer Anders Christian Obel
Kontorchef i Kabinetssekretariatet og Ordenskapitlet Anne Berg Mansfeld-Giese
Hr. Knud Mansfeld-Giese
Kommunikationschef Lene Balleby
Hr. Erik Brink Andersen
Økonomichef Dan Folke Pedersen
Fr. Anita Plesner Björk
Personalechef Pernille Flarup
Hr. Thomas Flarup
Adjudantstabschef, oberst, kammerherre Jens Ole Rossen-Jørgensen
Kammerherreinde Ljubica Rossen-Jørgensen
Jagtkaptajn, chef for Kongeskibet Dannebrog, kommandør Peter Stamp
Kommandørinde Else Birgitte Stamp
Kongelig konfessionarius, biskop Henrik Wigh-Poulsen
Bispinde Grete Wigh-Poulsen
Kgl. Jægermester, kammerherre, skovrider i Gribskov, hofjægermester Jens Bjerregaard Christensen
Kammerherreinde Katherine Richardson Christensen
Slotsforvalter på Fredensborg Slot, oberst Bjarne Højgaard Jensen
Oberstinde Dorthe Marvig Jensen
Slots- og Palæforvalter, orlogskaptajn Ole B. Pedersen
Fr. Ninna Wiese Pedersen
Adjudant, major Ole H.B. Jensen
Fr. Susanne Bjerringgaard Jensen
Adjudant, major Michael Rose
Fr. Kittie Rose
Adjudant, major Thomas Søborg Lassen
Fr. Jane Heitmann
Adjudant, major Søren Peter Østergaard
Jourhavende adjudant, orlogskaptajn Christian G.H. Meinertz
Fr. Helle Højgod Meinertz
Adjudant, orlogskaptajn Peter Thorngreen Markussen
Fr. Dorthe Aud Markussen

Kronprinsparrets Hof
Hofchef, kammerherre Christian Schønau
Fr. Tanja E. Kjærsgaard
Privatsekretær, hofdame Henriette Ellermann-Kingombe
Hr. Jean Ellermann-Kingombe
Privatsekretær Morten Roland Hansen
Fr. Charlotte Søeborg Ohlsen

D.K.H. Prins Joachim og Prinsesse Maries Hof
Personlig Assistent for D.K.H. Prins Joachim og Prinsesse Marie og Fondssekretær Charles-Henri Keller

H.K.H. Prinsesse Benediktes Hof
Hofdame, kammerherreinde Dorthe Iuel
Privatsekretær, kammerherre, oberst Tommy M. Paulsen
Kammerherreinde Susanne Petersen