Gæsteliste ved gallataffel på Christiansborg Slot den 11. september 2022

Gæsteliste ved gallataffel på Christiansborg Slot den 11. september 2022 i anledning af H.M. Dronningens 50-års Regeringsjubilæum.

Den kongelige familie
Hendes Majestæt Dronningen
Hans Kongelige Højhed Kronprinsen
Hendes Kongelige Højhed Kronprinsessen
Hans Kongelige Højhed Prins Joachim
Hendes Kongelige Højhed Prinsesse Marie
Hendes Kongelige Højhed Prinsesse Benedikte
Hendes Majestæt Dronning Anne-Marie

Nordiske statsoverhoveder
Hans Majestæt Kong Carl XVI Gustaf af Sverige
Hendes Majestæt Dronning Silvia af Sverige
Hans Majestæt Kong Harald V af Norge
Hendes Majestæt Dronning Sonja af Norge
HE The President of the Republic of Finland Sauli Niinistö
Mrs Jenni Haukio
HE The President of Iceland Guðni Th. Jóhannesson
Mrs Eliza Jean Reid

Familie
H.E. Greve Ingolf af Rosenborg
Grevinde Sussie af Rosenborg

Udenlandsk følge
Adjudant til H.M. Kongen af Sverige, överstelöjtnant Jan Vall
Hofdame til H.M. Dronningen af Sverige, Friherrinnan Christina von Schwerin
Adjudant for H.M. Kongen af Norge, major Øystein Mathisen
Hofdame til H.M. Dronningen af Norge Monica Watterud
Lieutenant Colonel, Aide-de-Camp Tino Savolainen
Secretary General at the Office of the President of Iceland Sif Gunnarsdóttir

Regeringen
Statsminister Mette Frederiksen
Hr. Bo Tengberg
Finansminister Nicolai Wammen
Fr. Karen Lund Wammen
Udenrigsminister Jeppe Kofod
Fr. Anna Nilsson
Forsvarsminister Morten Bødskov
Fr. Anna Bødskov
Justitsminister Mattias Tesfaye
Fr. Signe Hagel Andersen
Social- og ældreminister Astrid Krag
Hr. Andreas Seebach
Klima-, energi- og forsyningsminister Dan Jørgensen
Sundhedsminister Magnus Heunicke
Fr. Nina Groes
Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Rasmus Prehn
Børne- og undervisningsminister Pernille Rosenkrantz-Theil
Transportminister og minister for ligestilling Trine Bramsen
Hr. Niels Fuglsang
Kulturminister og kirkeminister Ane Halsboe-Jørgensen
Hr. Peter Strauss Halsboe-Jørgensen
Erhvervsminister Simon Kollerup
Fr. Stine Monrad Kollerup
Beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard
Fr. Sara Vad Sørensen
Udlændinge- og integrationsminister Kaare Dybvad Bek
Fr. Maiken Bek
Miljøminister Lea Wermelin
Hr. Jonas Bjørn Jensen
Minister for udviklingssamarbejde og minister for nordisk samarbejde Flemming Møller Mortensen
Hr. Morten Thygesen
Uddannelses- og forskningsminister Jesper Petersen
Fr. Pernille Gøttske-Christoffersen
Skatteminister Jeppe Bruus
Fr. Mette Laurberg Jensen
Indenrigs- og boligminister Christian Rabjerg Madsen
Fr. Anne Brink Pedersen 

Folketingets præsidium
Formand for Folketinget Henrik Dam Kristensen
Fr. Bente Dam Kristensen
1. næstformand for Folketinget Karen Ellemann
Hr. Kresten Kloch
2. næstformand for Folketinget, fhv. formand for Folketinget Pia Kjærsgaard
Hr. Henrik Thorup
3. næstformand for Folketinget Trine Torp
Hr. Rune Torp
4. næstformand for Folketinget Rasmus Helveg Petersen
Fr. Helle Bruun

Højesteret
H.E. Højesteretspræsident Thomas Rørdam
Højesteretsdommer Poul Dahl Jensen
Fr. Birgitte Marie Tofthøj
Højesteretsdommer Vibeke Rønne
Hr. Niels Jacobsen
Højesteretsdommer Jens Peter Christensen
Fr. Trine Olfert
Højesteretsdommer Henrik Waaben
Fr. Inge Waaben
Højesteretsdommer Michael Rekling
Fr. Irene Halskov Rekling
Højesteretsdommer Hanne Schmidt
Hr. Torsten Hesselbjerg
Højesteretsdommer Lars Hjortnæs
Fr. Lis Hjortnæs
Højesteretsdommer Oliver Talevski
Fr. Kirsten Talevski
Højesteretsdommer Jan Schans Christensen
Fr. Signe Elizabeth Schans Christensen
Højesteretsdommer Kurt Rasmussen
Fr. Lene Bækgaard Rasmussen
Højesteretsdommer Jens Kruse Mikkelsen
Hr. Benjamin Juul Johansen
Højesteretsdommer Lars Apostoli
Fr. Ida Apostoli
Højesteretsdommer Anne Louise Bormann
Hr. Karsten Bormann
Højesteretsdommer Kristian Korfits Nielsen
Fr. Rikke Koefoed Nielsen
Højesteretsdommer Jørgen Steen Sørensen
Højesteretsdommer Ole Hasselgaard
Højesteretsdommer Rikke Foersom
Højesteretsdommer Søren Højgaard Mørup 

Grønland og Færøerne
Formand for Naalakkersuisut Múte I.B. Egede
Fr. Sara Biilmann Egede
Formand for Inatsisartut Kim Kielsen
Fr. Judithe Kirsten Kielsen
Lagmand Bárður á Steig Nielsen
Fr. Rakul Nielsen
Lagtingsformand Jógvan á Lakjuni
Fr. Odvør á Lakjuni

Øvrige gæster (alfabetisk)
Gruppeformand for Dansk Folkeparti Alex Ahrendtsen
Fr. Luz Muñoz
Departementschef i Kulturministeriet Dorte Nøhr Andersen
Hr. Anders Folmer Buhelt
Overborgmester i Københavns Kommune Sophie Hæstorp Andersen
Hr. Brian Arly Jacobsen
Rigsstatistiker Birgitte Anker
Hr. Lars Haagen Pedersen
Departementschef i Statsministeriet, statsrådssekretær Barbara Bertelsen
Biskop over Helsingør Stift Peter Birch
Fr. Gunilla Haarsted
Departementschef i Social- og Ældreministeriet Jens Strunge Bonde
Fr. Anne Werner Hauge
Departementschef i Skatteministeriet Jens Brøchner
Fr. Tine Roslev Brøchner
Borgmester i Aarhus Kommune Jacob Bundsgaard
Fr. Kirstine Helboe Johansen
Departementschef i Forsvarsministeriet Morten Bæk
Departementschef i Kirkeministeriet Christian Dons Christensen
Fr. Anna Libak
Departementschef i Formandens Departement, Naalakkersuisut Hans-Peder Barlach Christensen
Fr. Henriette Clasen Christensen
Chef for Gardehusarregimentet, oberst Jørn Christensen
Gruppeformand for Nye Borgerlige Peter Seier Christensen
Biskop over Haderslev Stift Marianne Christiansen
H.E. fhv. højesteretspræsident Børge Dahl
Fr. Benedicte Federspiel
Formand for Kommunernes Landsforening Martin Damm
Fr. Vivian Damm
Gruppeformand for Venstre Thomas Danielsen
Fr. Marie Dam Danielsen
Gruppeformand for Socialistisk Folkeparti Karina Lorentzen Dehnhardt
Hr. Brian Dehnhardt
Departementschef i Erhvervsministeriet Michael Dithmer
Partiformand for Socialistisk Folkeparti Pia Olsen Dyhr
Hr. Villy Dyhr
Partiformand for Venstre Jakob Ellemann-Jensen
Fr. Anne Marie Preisler
Protokolchef, ambassadør Nathalia Feinberg
Hr. Martin Axelsen
Folketingets Ombudsmand Niels Fenger
Fr. Lenka Fenger
Konstitueret rigspolitichef Lene Frank
Departementschef i Klima- Energi- og Forsyningsministeriet Lars Frelle
Fr. Louise Brandsborg
Biskop over Færøernes Stift Jógvan Fríðriksson
Bispinde Maria Eiriksdóttir
Departementschef i Indenrigs- og Boligministeriet Sophus Garfiel
Fr. Anne Buchardt
Gruppeformand og politisk ordfører for Alternativet Torsten Gejl
Fr. Gitte Dreier Jacobsen
Dean of the Diplomatic Corps, HE the Ambassador of Romania Mihai-Alexandru Grădinar
Ms Andreea-Roxana Grădinar
Biskop over Lolland-Falsters Stift Marianne Gaarden
Hr. Michael Schelde
Folketingets direktør Marie Hansen
Hr. Henrik Tøth
Biskop over Roskilde Stift Ulla Thorbjørn Hansen
Hr. Søren Fahnøe
Departementschef i Børne- og Undervisningsministeriet Kent Harnisch
Fr. Signe Dissing Bay Jørgensen
H.E. Islands ambassadør Helga Hauksdóttir
Hr. Hafthor Thorleifsson
Departementschef i Transportministeriet Jacob Heinsen
Fr. Susanne Juhl
Departementschef i Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri Morten Niels Jakobsen
Fr. Diana Panzeri Jakobsen
Gruppeformand for Socialdemokratiet Leif Lahn Jensen
Fr. Ann Vad Jensen
Folketingssekretær og vicedirektør i Folketinget Torben Jensen
Fr. Helle Algreen-Petersen
Rigsombudsmand på Færøerne Lene Moyell Johansen
Departementschef i Beskæftigelsesministeriet Søren Kryhlmand
Fr. Helle Kryhlmand
Formand for Danske Regioner Anders Kühnau
HE the Ambassador of Finland, Mr Harri Kämäräinen
Præsident i Sø- og Handelsretten Mads Bundgaard Larsen
Fr. Toni Dürr Sørensen
Borgmester i Sønderborg Kommune Erik Lauritzen
Fr. Bente Lauritzen
Borgmester i Vesthimmerlands Kommune Per Bach Laursen
Fr. Brith Bach Laursen
Departementschef i Justitsministeriet Johan Legarth
Fr. Rebecca Legarth
H.E. Forsvarschef, general Flemming Lentfer
Fr. Trine Øksnebjerg
Biskop over Fyens Stift Tine Lindhardt
Fhv. formand for Folketinget Mogens Lykketoft
Fr. Mette Holm
Fhv. formand for Folketinget Christian Mejdahl
Fr. Eva Mejdahl
H.E. fhv. højesteretspræsident Torben Melchior
Fr. Barbara Louise Melchior
Departementschef i Uddannelses- og Forskningsministeriet Hanne Meldgaard
Hr. Thomas Guldborg
Gruppeformand for Det Konservative Folkeparti Mai Mercado
Hr. Christopher Mercado
Partiformand og politisk ordfører for Dansk Folkeparti Morten Messerschmidt
Fr. Dot Wessman
Departementschef i Udlændinge- og Integrationsministeriet Pernille Breinholdt Mikkelsen
Hr. Rami Panduro Zouzou
Biskop over Grønlands Stift Paneeraq Siegstad Munk
Hr. Arne Munk
Departementschef i Finansministeriet Peter Stensgaard Mørch
Fr. Britt Bergstedt
Politisk leder og gruppeformand for Det Radikale Venstre Sofie Carsten Nielsen
Hr. Rasmus Dalsgaard
H.E. Norges ambassadør Katja Christina Nordgaard
Gruppeformand for Liberal Alliance Ole Birk Olesen
Fr. Sif Meincke
HE The Ambassador of France, Mr. Christophe Parisot
Mrs. Corinne Chautemps ép. Parisot
H.E. Viceforsvarschef og Chef for Forsvarsstaben, generalløjtnant Kenneth Pedersen
Fr. Solvej Pedersen
Borgmester i Fredensborg Kommune Thomas Lykke Pedersen
Frk. Lykke Pasbøl
Partiformand for Det Konservative Folkeparti Søren Pape Poulsen
Hr. Josue Medina Vasquez
Chef for Den Kongelige Livgarde, oberst, kammerherre Mads Rahbek
Kammerherreinde Anne-Cathrine Riebnitzsky
Lagmandsdirektør, Færøernes landsstyre John Rajani
Fr. Annika Rajani
Fhv. statsminister Anders Fogh Rasmussen
Fr. Anne-Mette Rasmussen
Partiformand for Moderaterne, fhv. statsminister Lars Løkke Rasmussen
Fr. Sólrun Jákupsdóttir Rasmussen
Fhv. statsminister Poul Nyrup Rasmussen
Biskop over Aalborg Stift Thomas Reinholdt Rasmussen
Bispinde Sara Dommerby Toft
Rigsadvokat Jan Reckendorff
Fr. Gitte Bejer Reckendorff
Præsident for Vestre Landsret Jens Røn
Fr. Annie Røn
Politisk leder for Frie Grønne Sikandar Malik Siddique
Fr. Tehreem Siddique
Biskop over Københavns Stift Peter Skov-Jakobsen
Gruppeformand for Danmarksdemokraterne Peter Skaarup
Fr. Therese Mikkelsen
Biskop over Viborg Stift Henrik Stubkjær
Bispinde Karen Neergaard Stubkjær
Partiformand for Danmarksdemokraterne Inger Støjberg
Departementschef i Sundhedsministeriet Svend Særkjær
Fr. Lone Bjørklund
H.E. fhv. højesteretspræsident Poul Søgaard
Fr. Ulla Bech Søgaard
Fhv. statsminister Helle Thorning-Schmidt
Departementschef i Udenrigsministeriet, Ambassadør Jeppe Tranholm-Mikkelsen
Fr. Birgitte Karnøe Frederiksen
Politidirektør i Københavns Politi Anne Tønnes
Hr. John Amund Tønnes
Partiformand og politisk ordfører for Liberal Alliance Alex Vanopslagh
Fr. Nana Halmark Thomsen
Partiformand og politisk ordfører for Nye Borgerlige Pernille Vermund
Hr. Claus Bretton-Meyer
Præsident for Østre Landsret Carsten Kristian Vollmer
Biskop over Ribe Stift Elof Westergaard
Bispinde Kirsten Margrethe Andersen
Rigsombudsmand i Grønland Julie Præst Wilche
Hr. Jon Peter Wilche
H.E. Sveriges ambassadør Charlotte Wrangberg
Hr. Håkan Svensson Wrangberg
Ambassadør Michael Zilmer-Johns
Fr. Lisbet Zilmer-Johns
Gruppeforperson for Frie Grønne Susanne Zimmer
Hr. Jørgen Allan Petersen
Præsident for Københavns Byret Nikolaj Aarø-Hansen
Fr. Marianne Reisby Aarø-Hansen

Attacherede
Adjudant attacheret til Sveriges Konge, orlogskaptajn Johnny Wulff Andersen
Adjudant attacheret til Norges Konge, orlogskaptajn Michael Løbnitz Bager
Adjudant attacheret til Finlands Præsident, major Anders Christian Holmen
Adjudant attacheret til Islands Præsident, orlogskaptajn Jens Vester

H.M. Dronningens Hof
Hofmarskal, kammerherre, oberst Kim Kristensen
Kammerherreinde Tine Vængtoft Kristensen
Kabinetssekretær, ordenssekretær, kammerherre Henning Fode
Kammerherreinde Anni Fode
Ordensskatmester, kammerherre, fhv. hofchef Per Thornit
Kammerherreinde Ulla Thornit
Hofdame for H.M. Dronning Anne-Marie, oberstinde Annette de Scheel
Oberst Lennart de Scheel
Hofdame Annelise Wern
Hofdame, ambassadør Jette Nordam
Hofdame for H.M. Dronningen, kammerherreinde Henriette Obel
Kammerherre, hofjægermester, godsejer Anders Christian Obel
Kontorchef i Kabinetssekretariatet og Ordenskapitlet Anne Berg Mansfeld-Giese
Hr. Knud Mansfeld-Giese
Kommunikationschef Lene Balleby
Hr. Erik Brink Andersen
Økonomichef Dan Folke Pedersen
Fr. Anita Plesner Björk
Personalechef Pernille Flarup
Hr. Thomas Flarup
Adjudantstabschef, oberst, kammerherre Jens Ole Rossen-Jørgensen
Kammerherreinde Ljubica Rossen-Jørgensen
Jagtkaptajn, chef for Kongeskibet Dannebrog, kommandør Peter Stamp
Kommandørinde Else Birgitte Stamp
Kongelig konfessionarius, biskop Henrik Wigh-Poulsen
Bispinde Grete Wigh-Poulsen
Ordenshistoriograf, lektor, dr.phil. Jes Fabricius Møller
Fr. Maria Harms
Kgl. Jægermester, kammerherre, skovrider i Gribskov, hofjægermester Jens Bjerregaard Christensen
Kammerherreinde Katherine Richardson Christensen
Slotsforvalter på Fredensborg Slot, oberst Bjarne Højgaard Jensen
Oberstinde Dorthe Marvig Jensen
Slots- og Palæforvalter, orlogskaptajn Ole B. Pedersen
Fr. Ninna Wiese Pedersen
Adjudant, major Ole H.B. Jensen
Fr. Susanne Bjerringgaard Jensen
Adjudant, major Michael Rose
Fr. Kittie Rose
Adjudant, major Thomas Søborg Lassen
Fr. Jane Heitmann
Adjudant, major Søren Peter Østergaard
Adjudant, orlogskaptajn Peter Thorngreen Markussen
Fr. Dorthe Aud Markussen
Jourhavende adjudant, orlogskaptajn Christian G.H. Meinertz
Fr. Helle Højgod Meinertz
Vagtkommandør, major Hans-Christian N. Rørvang

Kronprinsparrets Hof
Hofchef, kammerherre Christian Schønau
Fr. Tanja E. Kjærsgaard
Privatsekretær, hofdame Henriette Ellermann-Kingombe
Hr. Jean Ellermann-Kingombe
Privatsekretær Morten Roland Hansen
Fr. Charlotte Søeborg Ohlsen

H.K.H. Prinsesse Benediktes Hof
Hofdame, kammerherreinde Dorthe Iuel
Privatsekretær, kammerherre, oberst Tommy M. Paulsen
Kammerherreinde Susanne Petersen