Gæsteliste ved reception for de danske atleter ved de Olympiske Lege og de Paralympiske Lege i Rio de Janeiro
Gæsteliste ved reception for de danske atleter ved de Olympiske Lege og de Paralympiske Lege i Rio de Janeiro, Brasilien, på Christiansborg Slot den 14. oktober 2016 kl. 12.30.
Den Kongelige Familie
Hendes Majestæt Dronningen
Hendes Kongelige Højhed Kronprinsessen
Hans Kongelige Højhed Prins Joachim
Hendes Kongelige Højhed Prinsesse Marie
Hendes Kongelige Højhed Prinsesse Benedikte
Hans Kongelige Højhed Prins Christian
Hendes Kongelige Højhed Prinsesse Isabella
Regeringen
Statsminister Lars Løkke Rasmussen
Kulturminister og kirkeminister Bertel Haarder
Præsidiet
Formand for Folketinget Pia Kjærsgaard
Gæster (alfabetisk rækkefølge)
Analytiker, cykling Andreas Top Adler
Træner, paradressur David Amager
Bronzemedaljevinder, roer Anne Dsane Andersen
Kommunikationschef i Danmarks Idrætsforbund Charlotte Brix Andersen
Teknisk assistent, fodbold Henrik Andersen
Pressemedarbejder, DIF Stab Jacob Bech Andersen
Staff i den paralympiske by Jannik Lund Andersen
Læge, DIF Stab Lars Juel Andersen
Svømmer Lasse Winther Andersen
Holdleder, skydning Linda Jessica Andersson
Cykelrytter Simon Andreassen
Bronzemedaljevinder, badmintonspiller Viktor Axelsen
Holdeleder, svømning Lars Green Bach
Næstformand i Danmarks Idrætsforbund Thomas Bach
Bestyrelsesmedlem i Team Danmark Susanne Bach Bager
Atletiktræner Johnny Bagge
Dyrlæge Lars Bak
Kajaktræner Zoltan Bako
Massør, DIF Stab Kim Norman Balling
Adm. direktør i Dansk Supermarked Per Bank
Maratonløber Anna Baumeister
Fysioterapeut, stab Martin Baun
Talentchef, fodbold Flemming Berg
Sparringspartner, brydning Rajbek Alvievich Bisultanov
Kørestolsracer Ebbe Blichfeldt
Hestepasser Christina Bloch
Guld- og bronzemedaljevinder, svømmer Pernille Blume
Administrerende direkør, Dansk Boldspil Union Claus Bretton-Meyer
Sejlsportstræner Lennart Finn Brisenick
Svømmer Sarah W. Bro
Chef i Danmarks Idrætsforbund Poul Broberg
Læge, DIF Stab Christoffer Brushøj
Staff i den Paralympiske By Gregers Lehmann Bruun
Bådbygger Poul Brøker
Løber Andreas H. Bube
Bestyrelsesmedlem i Danmarks Idrætsforbund Lotte Büchert
Mountainbike træner Mads Schousboe Bødker
Hestepasser Maria Callesen
Holdleder, roning Lars Balle Christensen
Caddie Ronni Christensen
BMX-kører Simone Tetsche Christensen
Håndcykelrytter Kim Klüver Christiansen
Direktør for Dansk Handicap Idrætsforbund Niels Christiansen
Bestyrelsesmedlem i Danmarks Idrætsforbund Bent Clausen
Fodboldtræner Henrik Clausen
Dressurrytter Anders Dahl
Personlig træner for Mohamed Hersi Anders Dehlholm
Sportspsykolog, Kajak Gregory Michael Diment
Pressechef, DIF Stab Jakob Draminsky
Dressurrytter Cathrine Dufour
Fysioterapeut, DIF Stab Michael Ries Dünweber
Formand for Foreningen til den ædle Hesteavls Fremme Nick Elsass
Kajakroer Henriette Engel
Roer Fie Udby Erichsen
Holdkoordinator, sejlsport Frank Eriksen
Konstitueret CEO, e-Boks Thomas Fjeldberg
Direktør, Sport One Danmark Steen Fladberg
Sejler Sebastian Fleischer
Bronzemedaljevinder, cykelrytter Casper Folsach
Rotræner Bent Fransson
Fodboldtræner Niels Frederiksen
Svømmer Lotte Friis
Kok, sejlsport Frank Gehrt
Triatlon træner Kasper Degn Gejl
Bordtennisspiller Jonathan Kjær Groth
Håndboldtræner Gudmundur Thordur Gudmundsson
Rotræner Jesper Thomas Guldborg
Fodboldspiller Thomas Hagelskjær
Elitechef, Dansk Boldspil Union Kim Hallberg
Bestyrelsesmedlem i Danmarks Idrætsforbund Frans Hjorth Hammer
Håndboldanalytiker Claus Bjarke Hansen
Hestepasser Gitte Hansen
Sportspsykolog, badminton Jakob Hansen
Skytte Jesper Hansen
Direktør Team Danmark Lone Hansen
Direktør i Danmarks Idrætsforbund Morten Mølholm Hansen
Caddie Nicki Hansen
Bestyrelsesmedlem i Danmarks Idrætsforbund Niels-Christian Levin Hansen
Sejlsportstræner Peter Homilius Hansen
Svømmeanalytiker Christian Timm Kejser Hartz
Fysioterapeut, ridning Jesper Hedeager
Sportspsykolog, sejlsport Kristoffer Novrup Henriksen
Løber Mohamed Hersi
Forhindringsløber Ole Hesselbjerg
Pressemedarbejder, DIF Stab Lars Hestbech
Roer Nina Hollensen
Cykeltræner Jesper Hvalsø
Sejler Jonas Høgh-Christensen
Medlem af Den Internationale Olympiske Komité Poul-Erik Engell Høyer
Fr. Frederikke Jacobsen
Roer Lisbeth Falch Jakobsen
Holdleder, sejlsport Thomas Jacobsen
Fysioterapuet, fodbold Anders Jensen
Holdleder, paradressur Anette Bruun Jensen
Overborgmester i Københavns Kommune, Formand for Team Danmark Frank Jensen
Atletiktræner Heidi Kofod Jensen
Svømmer Julie Kepp Jensen
Diskoskaster Ronni Jensen
Sølvmedaljevinder, roer Jacob Barsøe Jepsen
Diskoskaster Frida Jersø
Svømmer Pál Joensen
Holdkoordinator, håndbold Kai Johannsen
Badmintontræner Kenneth Jonassen
Formand, Sport One Danmark Alfred Josefsen
Svømmetræner Nicholas Juba
Sølvmedaljevinder, badmintonspiller Kamilla Rytter Juhl
Sølv- og bronzemedaljevinder, atletikudøver Daniel Wagner Jørgensen
Sølvmedaljevinder, roer Kasper Winther Jørgensen
Håndcykelrytter Michael Jørgensen
Sølvmedaljevinder, roer Morten Jørgensen
Vice Chef de Mission Per Boldt Jørgensen
Dressurrytter Anna Kasprzak
Pressemedarbejder, håndbold Bodil Kjærgaard
Sejlsportstræner Kristian Schou Kjærgaard
Badmintonspiller Line Højmark Kjærsfeldt
Bestyrelsesmedlem i Danmarks Idrætsforbund Flemming Knudsen
Brydningstræner Szymon Zbigniew Kogut
Cykelmekaniker Rune Kristensen
Kommerciel direktør, Sport One Danmark Kim Kristoffersen
Læge, DIF Stab Thøger Persson Krogh
Bronzemedaljevinder, dressurrytter Stinna Tange Kaastrup
Sportspsykolog, svømning Carsten Hvid Larsen
Fodboldspiller Jacob Bruun Larsen
Sølvmedaljevinder, roer Jacob Søgaard Larsen
Hestepasser Jane Kallestrup Larsen
Bronzemedaljevinder, svømmer Jonas Larsen
Grundlægger og koncernchef for Jysk Lars Larsen
Atletiktræner Mikkel Larsen
Bronzemedaljevinder, cykelrytter Niklas Larsen
BMX-kører Niklas Laustsen
Fysioterapeut, sejlsport Connie Linnebjerg
Atletiktræner Joachim Lund
Sejler Christian Peter Lübeck
Administrerende direktør, Nordea Peter Lybecker
Administrerende direktør, Danske Spil H.C. Madsen
Atletiktræner Leo Ellermann Madsen
Sølvmedaljevinder, bryder Mark O. Madsen
Golfspiller Nanna Koerstz Madsen
Sejlsportstræner Adam Malling
Hestepasser Mathilde Holst Menander
Bordtennistræner Linus Mersten
Badmintonspiller Carsten Mogensen
Svømmer Niels Korfitz Mortensen
Bestyrelsesmedlem i Danmarks Idrætsforbund Asger Fischer Mølgaard
Holdleder, golf Claus Mølholm
Forhindringsløber Anna Emilie Møller
Fysioterapeut, fodbold Jacob Møller
Næstformand i Danmarks Idrætsforbund Hans Natorp
Dressurrytter Caroline Cecilie Nielsen
Bådbygger Hans Kirkeskov Nielsen
Badmintonspiller Joachim Flemming Fischer Nielsen
Formand for Dansk Handicap Idræts-Forbund, administrationschef Karl Vilhelm Nielsen
Holdleder, ridning Kimi Gerd Nielsen
Holdleder, cykling Lars Bonde Nielsen
Chef de Mission - Paralympics 2016 Michael Mølgaard Nielsen
Pressemedarbejder, fodbold Pia Schou Nielsen
Formand for Danmarks Idrætsforbund Niels Nygaard
Holdleder, fodbold Christian Nørkjær
Projektleder, DIF Stab Jakob Ovesen
Cykelrytter Casper Philip Pedersen
Bestyrelsesmedlem i Danmarks Idrætsforbund Christian Pedersen
Sølvmedaljevinder, badmintonspiller Christinna Pedersen
Sølvmedaljevinder, hækkeløber Sara Slott Pedersen
Fodboldtræner Uffe Pedersen
Pressemedarbejder, DIF Stab Christian Blomgreen Petersen
Læge, fodbold Jesper Petersen
Næstformand i Dansk Handicap Idrætsforbund John Petersson
Manager, DIF Stab Martin Elleberg Petersen
Hestepasser Mie Thorup Poulsen
Fysioterapeut, håndbold Peter Kristian Poulsen
Kajakroer René Holten Poulsen
Roer Rasmus Quist
Bronzemedaljevinder, cykelrytter Rasmus Christian Quaade
Roer Juliane Elander Rasmussen
Roer Mads Reinholdt Rasmussen
Rotræner Brian John Richardson
Bestyrelsesmedlem i Team Danmark Britta Riis
Bronzemedaljevinder, sejler Anne-Marie Rindom
Fodboldtræner Jan Rindom
Dressurrytter Annika Lykke Dalskov Risum
Chef de Mission Morten Schram Rodtwitt
Guldmedaljevinder, bordtennisspiller Peter Rosenmeier
Bronzemedaljevinder, sejler Katja Salskov-Iversen
Triatlet Andreas Schilling
Bandagist Toke Seir
Staff i den Paralympiske By Mansoor Siddiqi
Afdelingschef i Team Danmark Knud Skadborg
Cykelmekaniker Danny Skovgren
Svømmer Daniel Skaaning
Hestepasser Katie Steele
Fysioterapeut, atletik Kasper Stentz
Atletiktræner Simon Stewart
Sølvmedaljevinder, dressurrytter Susanne Sunesen
Cykelrytter Chris A. Sørensen
Bestyrelsesmedlem i Danmarks Idrætsforbund Tine Teilmann
Videomand, badminton Christian Thelin
Dressurrytter Agnete K. Thinggaard
Kajakroer Amalie Ringtved Thomsen
Roer Anne Lolk Thomsen
Administrerende direktør, Toms Carsten Lyngsø Thomsen
Fysioterapeut, svømning Lise Tange Thomsen
Fysioterapuet, cykling Jon Shumba Wengman Timotej
Holdleder, badminton Finn Trærup-Hansen
Badmintontræner Lars Uhre
Maratonløber Abdi Ulad
Kok, DIF Stab Jens Vamberg
Holdleder, kajak Bo Vestergaard
Fysioterapeut, Kajak Marlene Søby Vestergaard
Sejler Anette Viborg
Løber Christoffer Vienberg
Svømmer Amalie Vinther
Bordtennisspiller Sophie Walløe
Diskoskaster Kristel Høj Walther
Bestyrelsesmedlem i Team Danmark Susanne Ward
CSR- og Kommunikationsdirektør, Bestseller Mogens Werge
Hestepasser Kathrine Westergaard
Svømmer Magnus Ekberg Westermann
Sejlsportstræner Piotr Jerzy Wojewski
Hoffet
Hofmarskal, kammerherre Michael Ehrenreich
Kabinetssekretær, ordenssekretær, kammerherre Henning Fode
Hofdame for Hendes Majestæt Dronningen Annelise Wern
Ceremonimester, kammerherre, oberst Kim Kristensen
Økonomichef ved Den Kongelige Civilliste, kammerherre Søren Weiskopf Kruse
Adjudantstabschef, oberst, kammerherre Lasse Harkjær
Adjudant, major Michael de Voss
Adjudant, major Michael Rose
Adjudant, orlogskaptajn Ole B. Pedersen
Adjudant, major Ole H.B. Jensen
Adjudant, orlogskaptajn Michael Bager
Kronprinsparrets hof
Hofchef for D.K.H. Kronprinsens og Kronprinsessens Hofstat, kammerherre Christian Schønau
Privatsekretær, hofdame Christine Pii
Privatsekretær Morten Roland Hansen
D.K.H. Prins Joachim og Prinsesse Maries hof
Hofdame, privatsekretær for H.K.H. Prinsesse Marie Britt Siesbye
Privatsekretær for H.K.H. Prins Joachim, oberst Søren Bo Bojesen
H.K.H. Prinsesse Benediktes hof
Hofdame for H.K.H. Prinsesse Benedikte Kristina Treschow
Privatsekretær for H.K.H. Prinsesse Benedikte, kammerherre, oberst Tommy M. Paulsen